Külaelu Vigala osavallas

18.02.21
Vigala osavallas on 27 küla, suurimateks on Vana-Vigala 279 elanikuga (seisuga 1.01.2020) ja Kivi-Vigala küla 215 elanikuga (seisuga 1.01.2020). Viimases asub ka osavallavalitsus.
 
Vana-Vigalasse lisandub õppeperioodil ca 350 Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli õppurit. 
Üle poole ca 57% valla elanikkonnast elab ülejäänutes külades. Valla pindala suuruse tõttu tuleb rahvastiku tiheduseks kõigest 5,7 in/ km2.
 
Väiksemates külades elatakse aastaringselt vaid kolmes-neljas talus või on küladesse elama jäänud vaid vanemaealine generatsioon. Suveperioodil elavneb külaelu suvitajate ja maakodudes puhkavate inimeste arvelt. Mõningal määral on märgata tendentsi, kus endised elanikud või nende järeltulijad taastavad talusid eesmärgiga naasta elama esivanemate kodudesse.
 
Vigala vallas oli esialgu külaliikumine vähe arenenud, aktiivselt tegutseti vaid paaris-kolmes külas, kus olid ka külavanemad valitud. 2007. aastal seoses Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu (EMSL) algatatud projektiga "Küladesse külla!" hakkas Vigala valla külade liikumine elavnema. Antud projekti raames käidi kevadtalvistel nädalavahetustel bussiga mööda valda oma küladega tutvumas. Tuuri käigus (taas)avastati mitmesuguseid märkimisväärseid ajaloolisi või muid vaatamisväärsusi ning mis peamine - pea igas piirkonnas leiti mõni aktiivne inimene, kes oma küla eest tasahilju hoolt kandis. Oli selleks siis küla või valla ajaloo säilitamine või oma külaga koos tegutsemine. Peale EMSL projekti lõppemist 2007. juunis lõid aktiivselt projektis osalenud tuuritajad külaseltsingu "Vigala külade ümarlaud". Sellest kasvas aasta hiljem välja MTÜ Vigala külade ümarlaud, mis seisab praegu hea selle eest, et Vigala valla külaliikumine oleks jätkusuutlik ning pidevalt tegevuses.
 
Mitmed külad korraldavad ühiseid küla jaaniõhtuid, kokkutulekuid või käivad ühiselt teiste külade tegemistega tutvumas. Tänu aktiivsetele külavanematele on parenenud info liikumine vallavalitsuse ja külade vahel.
 
Iga aasta korraldab MTÜ Vigala Külade Ümarlaud valla küladepäeva (kokkutuleku), kus peetakse sportlikke võistlusi ning tutvustatakse ja õpetatakse tegema midagi ehedat ja maalähedast (nt savikoolitus, mööbli taastamine), toimuvad näitused, tehakse näitemängu ja peetakse piknikku. 
 
Toimetaja: TIINA GILL

Vigala külavanemad

18.10.21

Külavanemate kontakte vaata Vigala Külade Ümarlaua lehelt

 

Toimetaja: TIINA GILL

Vigala osavalla külad

7.05.20

Araste, Avaste, Jädivere, Kausi, Kesu, Kivi-Vigala, Kojastu, Konnapere, Kurevere, Leibre, Läti, Manni, Naravere, Oese, Ojapere, Palase, Paljasmaa, Pallika, Päärdu, Rääski, Sääla, Tiduvere, Tõnumaa, Vaguja, Vana-Vigala, Vigala-Vanamõisa ja Vängla

Vaata FOTOGALERID Vigala osavalla külad

 

Toimetaja: TIINA GILL

Vaatamisväärsused osavallas

10.11.20

ARASTE: Paiba talukoht (vaata Pärandkultuur)

AVASTE: Avaste looduskaitseala (vaata Maastiku- ja looduskaitsealad), Avaste külakoda

JÄDIVERE: Selja-Põdra hoiuala (vaata Hoiualad)

KESUAvaste looduskaitseala (vaata Maastiku- ja looduskaitsealad), Ilmandu-Sepa pärn (vaata Puud ja puudegrupid)

KIVI-VIGALA: Veski saar (vaata Puud ja puudegrupid)

KOJASTUAvaste looduskaitseala (vaata Maastiku- ja looduskaitsealad)

LÄTI: Vana-Vigala mõisa park ja Hirvepark (vaata Kaitsealused pargid)

NARAVEREAvaste looduskaitseala (vaata Maastiku- ja looduskaitsealad), Vigala kiriku pastoraadi park (vaata Kaitsealused pargid)

OESEVana-Vigala mõisa park ja Hirvepark (vaata Kaitsealused pargid)

OJAPEREAvaste looduskaitseala (vaata Maastiku- ja looduskaitsealad)

PALASESelja-Põdra hoiuala (vaata Hoiualad)

PALLIKA: Jädivere paljand (vaata Pinnavormid)

PÄÄRDU: Päärdu paljand (vaata Pinnavormid), Rootsi kuninga haud (vaata Pärandkultuur), Velise linnus (vanem) (vaata Pärandkultuur)

SÄÄLAAvaste looduskaitseala (vaata Maastiku- ja looduskaitsealad)

TIDUVERE: Pilkuse maastikukaitseala (vaata Maastiku- ja looduskaitsealad), Põrgupõhja punker (vaata Pärandkultuur), Vana-Vigala mõisa park ja Hirvepark (vaata Kaitsealused pargid), Vana-Vigala ohvrihiis (vaata Pärandkultuur)

VANA-VIGALA: Jääratas Vigala jõelPilkuse maastikukaitseala (vaata Maastiku- ja looduskaitsealad), Vana-Vigala mõisa park ja Hirvepark (vaata Kaitsealused pargid), Vana-Vigala mõis, Vana-Vigala ohvrihiis (vaata Pärandkultuur)

VÄNGLA: Vängla sild, Vängla veski (vaata Pärandkultuur)

Toimetaja: TIINA GILL

Avaste külakoda

18.02.21

Avaste külakoda avati 7. novembril 2020. 

Avaste küla ja Avaste looduskaitseala läbiv Parasmaa tee on matkajate seas populaarne kuna teelt avaneb kaunis vaade Avaste soole. Mitmeotstarbelise külakoja ehitamise idee tekkis vajadusest luua külarahvale kooskäimise koht ja tutvustada infokaardi abil küla ja ümberkaudseid vaatamisväärsusi. Külakoda on avatud kõigile soovijatele, seal on mõnus rääkida loodusejutte, juua tassike teed ning nautida ilusat vaadet koos päikeseloojanguga Avaste soole.

Külakoda koos infokaardiga valmis KOP-i toel ja seetõttu kutsume üles ning julgustame kõiki aktiivseid külakogukondade eestvedajaid mõtlema, mida on võimalik oma külade jaoks ära teha. Avaste külavanemaks valiti tagasi Toivo Kratt, kes on olnud külavanem ka aastatel 2016 - 2019.




Tekst ja fotod: Toivo Kratt

Toimetaja: TIINA GILL

Märjamaa valla aasta küla 2022 - Vana-Vigala

2.09.22


Vana-Vigala küla - Märjamaa valla aasta küla 2022. Foto: Tiina Gill

Toimetaja: TIINA GILL

Märjamaa valla aasta küla 2021 - Avaste küla

2.09.22


Avaste küla - Märjamaa valla aasta küla 2021. Foto: Tiina Gill

Toimetaja: TIINA GILL

Märjamaa valla aasta küla 2020 - Ojapere

2.09.22


Ojapere küla - Märjamaa valla aasta küla 2020. Foto: Tiina Gill

Toimetaja: TIINA GILL

Märjamaa valla aasta küla 2019 - Kivi-Vigala

2.09.22


Kivi-Vigala - Märjamaa valla aasta küla 2019. Foto: Tiina Gill

Toimetaja: TIINA GILL