Kokkuvõte volikogu 18. veebruari 2014 istungil kõneldust

Volikogu 18. veebruari istungil Sipa mõisas osales 15 volikogu liiget.  Istungi eel tutvuti Sipa mõisaga. Vaatamata lühikesele, kuuepunktilisele, päevakorrale kestis istung 2 tundi. Seekord kujunes mahukaimaks n ö informatsiooniblokk.  

 

Informatsioonipunktis kõneldi Varbola külavanema ja rahvamaja juhataja ühisest pöördumisestajendatuna kuuldustest Varbola rahvamaja sulgemise kohta. Vallavanem edastas sõnumi, et esialgu jääb Varbola rahvamaja oma hoones teadmata ajaks tegutsema. Samas ei leidnud ta midagi taunimisväärset selles kui arutatakse ja kaalutakse erinevaid võimalusi.  Üldiselt on eesmärgiks minna üle mitmeotstarbelistele külakeskustele – hoonetele, millede ruumid oleks võimalikult palju kasutuses ning millede ülalpidamine oleks  võimalikult ökonoomne.  V. Karu rõhutas, et taolised muudatused saavad toimuda siiski vaid läbi arengukava muudatuste ning kui selliseid otsuseid kavatsetakse langetada, siis tehakse seda eelnevalt kohaliku rahvaga läbi arutades. Tahes tahtmata on muutuvates oludes küsitav pidada ülal kõiki seniseid valla omanduses olevaid hooneid ning see teema ei puuduta vaid Varbolat. Sama on vaagimisel ka Sipas, Lauknal. Mõtted on juba teoks saanud Valgus. Vallavalitsus koostab eelnimetatud pöördumisele kirjaliku vastuse.

 

Volikogu liikmed tundsid huvi Varbola kergliiklustee ehitusvigade (suured veelombid) likvideerimise, alevi keskväljaku asfaldiaukude täitmise ning juba mõnda aega tagasi kõneks olnud Sipa bussipeatuse ja ootepaviljoni asukoha muutmise vastu. Uuriti Märjamaa alevis Kaitseliidu maja saatuse kohta (teadupärast on Kaitseliit saanud loa selle lammutamiseks). Pakuti välja lahendusi Märjamaa gümnaasiumi muuseumi varade süstematiseerimiseks ja säilitamiseks. Ettepanek on need huvilistele kättesaadavaks teha Märjamaa raamatukogu kodulootoas, kuid selleks on vaja eelnevalt soetada sinna riiulid ja kapid.

 

Mööda ei saadud ka lasteaia teemast. Mureks jätkuvalt lasteaiakohtade puudus Märjamaa alevis. Avaldati arvamust, et kuigi valla teistes piirkondades on lasteaedades vabu kohti, ei ole see lahenduseks alevis elavate laste vanematele. Vallavanem oli seda meelt, et bussitranspordi pakkumine mingi leevendus siiski on, kuigi see ei ole loomulikult mitte kõigile vanematele vastuvõetav. Konkreetse ettepanekuga tuli välja Ruth Lippus – üle tuleks vaadata lasteaedade lahtiolekuajad, sest kaugemal töölkäivate laste vanematel on keeruline jõuda kella kuueks õhtul lapsele järele. Lasteaiad peaks olema kauem avatud. Merlin Suurna tegi ettepaneku vallavalitsusele teemaga tõsiselt tegeleda ning kaaluda ja arvutada läbi erinevad lahendusvariandid (bussitransport, lasteaiarühma avamine gümnaasiumis, moodullasteaed, lasteaedade lahtiolekuaja pikendamine). Edasi tuleks minna nii, et oleks määratud konkreetsed tähtajad ja eesmärgid, et volikogu ei peaks üha uuesti ja uuesti tulemusteta rääkima. M. Hiiemaa arvas, et kena oleks juba märtsikuu istungil kuulda vallavalitsuse konkreetseid seisukohti. Oluline, et asjad oleks selged enne uue eelarve menetluse algust.

 

Sander Saaliste esitas küsimuse Märjamaa kino kohta: „Kas on kindel plaan Märjamaa kino välja suretada?". S. Saaliste ei pidanud põhjendatuks seda, et Märjamaa kinno on keelatud siseneda söögi ja joogiga. Vastav silt olevat kino uksele üles riputatud. Teema tekitas vastakaid arvamusi. S. Saaliste toetuseks sõnas Teet Tomson, et selliste asjade üle tuleks mõelda ja  peaks proovima meeldida nendele, kes kõige rohkem kino kasutavad. Tallinna kinodes sellist piirangut ei ole. Milleks kino kui seal keegi ei käi? V. Karu ei näinud kinos söömises-joomises probleemi kui inimene oskab enda järelt koristada ning süüakse-juuakse teisi segamata, s.t säilitatakse elementaarne viisakus. Seni on kino oma eelarvelised tuluplaanid täitnud ja isegi ületanud. M. Hiiemaa märkis, et kindlasti on ajas muutunud kinokülastajate käitumine ja noori tuleks kasvatada, kuid ta ei pea õigeks teha seda taoliste keeldudega. Nii kaovadki noored kinost. Darja Lehtsalu tegi ettepaneku küsida rahvamaja töötajatelt põhjuseid, miks taoline silt oldi sunnitud üles panema. Kõneks võeti ka uue kinoaparatuuri soetamise möödapääsmatus. Samas on see nii kallis (ca 80 tuhat), et valla oma eelarvest sellist kulutust teha on keeruline.  

 

Marika Hiiemaa tundis huvi praegu veel kestva logopeedi konkursi kohta. Ruth Lippus kõneles kavandatavatest maakondlikest nõustamiskeskustest, kus hakatakse väikevaldadele (vallad, kus õpilasi alla 350) soodustingimustel teenust pakkuma. Kavade kohaselt ei lahenda see aga lasteaedade logopeedilist teenindamist.

 

Põhipäevakorrapunktides otsustati määrata kolmele endise Loodna valla maaüksusele sihtotstarbeks maatulundusmaa. Algatati Märjamaa valla arengukava ülevaatamine. Muudatusettepanekuid oodatakse kirjalikult hiljemalt 18. märtsiks. Algatati valla üldplaneeringu koostamine. Otsustati korraldada hange üldplaneeringu konsultant-koostaja leidmiseks. Volikogu andis vallavalitsusele nõusoleku sõlmida kasutusrendileping arvutitehnika rentimiseks.

 

Järgmine istung toimub 18. märtsil Varbola rahvamajas. Eelnevalt on kavas vaadata ringi Varbola lasteaias-algkoolis. Varbola rahvas, tulge vaatama-kuulama, kuidas rahvaesindajad vallaelu oluliste küsimuste üle nõu peavad!