Alaealise töölevõtmise ABC

Kool on selleks õppeaastaks lõppenud ja paljud alaealised asuvad lähiajal ise oma taskuraha teenima. Tööinspektsioon alustas sihtkontrolli, kus kontrollitakse alaealiste töötamist üle Eesti. Tuletame siinkohal meelde info, mida arvestada alaealise tööle võtmisel. 

Lapsed ja noored võivad teha ainult neid töid, mis on neile jõukohased ega ohusta nende elu ja tervist. 7-12 aastaste alaealiste osas hindab seda tööinspektor, kuid 13-aastaste ja vanemate alaealiste sobivust mingi töö tegemisel peavad hindama nii tööandja kui ka alaealise seaduslik esindaja. Juhul, kui tekib kahtlusi tööülesannete sobivuse kohta, võib alati küsida nõu Tööinspektsioonist.

Kui töökoht on alaealisele sobiv, siis on 7-12-aastase puhul vajalik 10 tööpäeva enne tööle rakendamist teha kanne Töötamise registrisse (TÖR). Seejärel tuleb sisestada lisainfo Tööinspektsiooni iseteenindusse (iseteenindus.ti.ee). Juhul, kui registrisse kandmisest kümne tööpäeva jooksul tööinspektor tööandjaga ühendust ei võta, võib alaealise tööle lubada.

Kui tööle võetakse aga juba 13-aastased ja vanemad lapsed, siis piisab kandest TÖR-i hiljemalt alaealise tööle asumise päeval ja seejärel tuleb sisestada lisainfo iseteenindusse.

On oluline teada, et tööandja peab saama alaealise esindajalt nõusoleku. Selleks on kõige mugavam kasutada iseteeninduse keskkonda. Lapsevanem saab seal kerge klikivajutusega oma nõusoleku anda ja selle ka tagasi võtta.

Olulise aspektina tuleb välja tuua, et alaealine töötaja ei tohi teha tööd üle temale ettenähtud tööaja. Sõltuvalt vanusest või koolikohustuslikkusest on lubatud tööaeg erinev. Koolikohustus kestab põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni. Küll aga ei tohi ükski alaealine teha ületunnitööd ega töötada ööajal. Koolikohustuslik alaealine ei tohi teha tööd enne koolipäeva algust, ega töötada rohkem kui pool igast koolivaheajast.

Lisainfot alaealise tööle võtmise kohta leiab Tööelu portaalist