Teenuse sild

6.05.20

Teenuse sild asub Kasari jõel ja on üks Eestimaa vanemaid ja silmapaistvamaid  raudbetoonsildu.

Neljaavaline talasild, avad a´ 12,8 m. Silla kogupikkus 67,5 m ja sõidutee laius 5,45 m. Sildeehitus raudbetoonist, sillasambad tahutud raudkivist, mis rajatud betoonpatjadele.

20.sajandi esimesel kümnendil algas Eesti sillaehituses puidult ja kivilt järk-järguline üleminek raudbetoonile. Raudbetoonsillad tõid senisesse sillaarhitektuuri uued siluetid, uued rütmid ja vormid. Esimeseks ja tähelepanuväärseimaks raudbetoonsillaks Eestis on 1904. aastal valminud Kasari sild. Vanimate betoonsildade hulka kuuluvad veel Kukerpalli sild Kundas ja Audru sild Pärnumaal. Teenuse silla ehitamine oli päevakorras juba 1902. aastal, kui sellega tegeles kubermanguvalitsuse teedeosakonna nooreminsener Šiperski. Otsustamine venis rahapuuduse tõttu, sest 1903-1904 aastal ehitati Kasari silda. Tõenäoliselt ei leidnud rüütelkonna heakskiitu ka esitatud sillaprojekt.

1904. aasta lõpul, kui Kasari silla ehitamine lähenes  lõpule, esitas avalduse ja projektiettepaneku Teenuse (ka Päärdu) silla  ehitamiseks seni Kasari silda ehitanud Belgia Hennebique`i ehitusfirma peaesindajate Monicourt`i & Eggeri tütarfirma Venemaal. Sama aasta lõpul tundsid nad veelkord huvi, kuidas on lood lepingu sõlmimisega, sest tuleks alustada talvist materjalide varumist. Mitte teadaolevatel põhjustel ehitust neile ei antud.

1906. aastal võttis projekteerimise ja ehitamise enda peale Peterburi firma Merciot &Couturier, kes  esitas neljasildelise raudbetoon-jätkuvtalasilla projekti. Sild valmis 1908. aastal. 

2011. aasta märtsi algul alustas Teenuse silla remondiga AS K-Most töödejuhataja Vassili Hartšenko juhtimisel. Selleks, et liiklus teel päriselt ei katkeks, paigaldas ajutise silla Eedi Taganõmme firma E.T. Sild. Silla piirded olid sel ajal ainulaadsed Eestis, need on valmistatud Norras.

Sild  avati ametlikult liikluseks  14.10.2011. a. S

 

Teenuse raudbetoonsild enne ümberehitust. Foto: Riho Vjatkin


Teenuse sild pärast ümberehitamist 2011. a. Foto: Silvi Resik

Toimetaja: TIINA GILL