« Tagasi

Eesti rahvamajade tunnustusüritusel pälvis laureaaditiitli Märjamaa kino elav legend Hans Veimann

Kaheksandat korda peeti Eesti Rahvamajade Ühingu üleriigiline tunnustusüritus „Kaheksakand", mis tänavu toimus Rapla kultuurikeskuses. 25. jaanuari õhtul oli majas ligikaudu 170 kultuurikorraldajat.

Viies kategoorias – aasta tegija, aasta noor tegija, aasta tegu, kaheksakand ja kuldkand – oli kokku esitatud 27 nominenti. Lisaks tunnustati kaheksat aasta koostööpartnerit. Raplamaalt sai koostööpartneri tunnustuse Siiri Tamm ja Harviker OÜ.
Kaheksakand on tunnustus, mis omistatakse isikule, kes on vähemalt 35 aastat aktiivselt tegutsenud kultuurielu edendamisel ja rahvamaja maine tõstmisel ning kes jätkuvalt kultuurivaldkonnas töötab. Seekord esitati kaheksakannaga tunnustamiseks kaheksa inimest. Komisjon otsustas neist kaht, kes juba ametist kõrvale astunud, tunnustada kuldkannaga. Kaheksakanna saajate hulgast valiti laureaadiks Märjamaa teenekas kinomehaanik Hans Veimann.
Hans Veimann on Märjamaa Valla Rahvamaja kinos Helk töötanud 52 aastat. Hans teeb oma tööd suure südamega ning on oma töödes kirglik ja kohusetundlik. Näidatud filmidest ja kino külastatavusest on tal väga täpne statistika. Ta hoolitseb selle eest, et vaatajateni jõuaksid kõige uuemad linateosed võimalikult kiirelt.
Hans on vastutulelik ning peab oluliseks iga kinokülastaja arvamust. Vajadusel teeb ta soovijatele kordusseansse ning lasteaedadele ja koolidele näitab filme neile sobival ajal. Paljusid kinokülastajaid teretab ta kättpidi ning annab ülevaate peagi linastuvatest filmidest. Filmi ei näidata Märjamaa kinos vaid siis, kui on alla ühe vaataja.

Aastakümneid käis Hans filme näitamas valla ja maakonna väiksemates kohtades. Ta on mitmel aastal kuulunud Pimedate Ööde Filmifestivali meeskonda. Ta on hea koostööpartner kõigile kinodele üle Eesti. Hans on teinud väsimatut tööd kinokultuuri elus hoidmiseks ja oma pika karjääri jooksul inspireerinud teisigi. Ta on oma tegevusega hoidnud ning edasi kandnud nii maakonna kui ka meie vabariigi kinokultuuri.

2020. aastal, oma 50. tööjuubeli puhul pälvis Hans Veimann Kultuuriministeeriumi tänukirja ning Eesti Kultuurkapitali audiovisuaalse sihtkapitali elutööpreemia.

2022. aastal, Hansu 70 aasta juubelil paigaldati tema auks Märjamaa rahvamaja juurde nimeline pink.

Kaheksakanna saamise järel oli Hans nähtavalt liigutatud. „Ma tulin 1970. aastal Märjamaa kinosse juhuslikult tööle, aga poleks osanud arvata, et nii kauaks ametisse jään," ütles päevakangelane otsekui vabandavalt, millele saalitäis kuulajaid reageeris sooja naerupahvakuga. Ta tänas kolleege rahvamajast, kellega koos oma tööd tehakse.

Tänuüritusel kanti tunnustamistega vaheldumisi ette lavastus, mille teksti autor ja lavastaja oli Märjamaa mees Hannes Sassi. Korraldustoimkonna liige Heli Lints ütles, et teiste maakondade rahvamajade kolleegid andsid Rapla tänuüritusele väga kõrge hinnangu.    

 

Reet Saar

 


Foto: Reet Saar