Märjamaa Perearstikeskus OÜ
Oru 12, Märjamaa 78301
Tel: 482 2232
E-N 8.00-18.00
R 8.00-16.00
Kodulehekülg: www.perearstid.ee
Vastuvõtuajad Märjamaa Perearstikeskuses
Alates 01.01.2015 töötab Märjamaa Perearstikeskuses ajutine asendaja perearst Triin Altmäe.
Perearst Marika Hiiemaa vastuvõtuajad:
E 8.00-12.00
T 14.00-18.00
K 9.00-13.00
N 12.00-16.00
R 8.00-12.00
Perearst Triin Altmäe vastuvõtuajad:
E 9.00-13.00
T 9.00-13.00
K 14.00-18.00
N 9.00-13.00
R 9.00-13.00
Pereõe Merle Niinemets vastuvõtt:
E 8.00-12:00
T 10.00-14.00
K 12.00-16.00
N 14.00-18.00
R 12.00-16.00
Pereõe Marika Tomson vastuvõtt:
E 12.00-16.00
T 14.00-18.00
K 8.00-12.00
N 10.00-12.00
R 8.00-12.00
Pereõe Ljudmilla Tamp vastuvõtt:
E 14.00-18.00
T 12.00-16.00
K 10.00-14.00
N 8.00-12.00
R 12.00-16.00
Pereõe Celia Kaasik vastuvõtt:
E 10.00-14.00
T 8.00-12.00
K 14.00-18.00
N 12.00-16.00
R 8.00-12.00
Vaktsineerima?
COVID-19 viiruse levik on hetkel stabiliseerunud, haiglas viibijate arv püsib viimastel päevadel 520 inimese juures, surnuid lisandub iga päevaga, mõni päev alla kümne, teine päev pisut üle. Oleme harjunud igapäevaselt esitatava statistikaga. Kole on meist kuskil kaugel, meie elame ju maal, me ei käi kuskil, milleks vaktsineerida.
Kahjuks on esmane lootus koroonaviirus kiirelt välja juurida haihtunud, viiruse taltsutamiseks on pakutud ajavahemikku kolmest aastast 20 aastani, lähemal 3–4 aastal kindlasti sesoonse haigestumisena. Deltaviiruse uued tüved muutuvad järjest nakkavamaks.
Meie teadmised viiruse levikust täienevad iga päevaga. Sellest tulenevalt töötatakse välja uusi võimalusi haiguse ennetamiseks ja raviks. Praegu on ainsaks ennetamise võimaluseks kaitsesüstimine. Mida suurem on vaktsineeritute osakaal, seda väiksem on haiguse levik. Vaktsineerimine ei pööra ühiskonda otsekohe tavaellu tagasi, kuid on hetkel ainus teaduspõhiselt soovitatud viis viiruse laiaulatusliku leviku tõkestamiseks.
Perearsti kabinetis või telefonivestluses esmasest Covid-19 vaktsineerimisest keeldumist põhjendavad patsiendid küll oma raske haiguse, küll paljudel inimestel esinenud tüsistustega. Perearstina tõden, et raske krooniline haigus ongi esmane vaktsineerimise näidustus. Vaktsineerimine ei hoia 100% haigestumist ära, kuid kergendab haiguse kulgu ning vähendab letaalsust.
Kaitsesüsti järgsete tüsistuste mainimine viib mind hoopis segadusse: kus on need paljud? Vaktsiini kõrvaltoimete teatisi tuli meil vaktsineerimise alguspäevil kahel korral täita, neid Terviseamet vaktsiiniga seotuks ei lugenud. Haigusesse surnuid on küll palju, ka meie patsientide seas.
Väike palavik, lihas-, liiges- ja peavalu võivad kaitsesüstijärgsel päeval tõesti esineda, kuid kui pereõdede soovitusi järgida – vaktsineerimisjärgselt rohkelt vedelikku tarbida ja vajadusel paratsetamooli võtta – on ka see talutav.
Kardame vaktsiini, aga ei karda läbipõdemist? Raske haiguse järgne pikk taastumine ei pruugi alati endise elukvaliteedini viia, ka näiteks palju räägitud viljatuse teke pärast kaitsesüsti saamist teaduslikku kinnitust ei leidnud, küll aga haiguse põdemisjärgselt.
Vaktsineerides kaitsed ennast ja hoiad teisi. See hoidmise ja hoolimise teema on mulle meedikuna eriti lähedane. Praegune keeruline aeg nõuab personalilt enneolematut pingutust toimetulekuks lisandunud ülesannetega. Plaaniline töö haiglates on peatatud. Me ei saa suunata oma raskeid kroonilisi haigeid uuringutele ja ravile statsionaari, sinna saavad vaid erakorralised haiged kiirabi korras. Meie koormus nende haigete jälgimisel ja ravil suureneb pidevalt. Antud ajahetkel on vaktsineerimine ainus teaduspõhine võimalus pandeemia ohjeldamiseks.
Aidake meil aidata!
Kuidas aega broneerida?
Vaktsineerimiseks palume aja broneerida telefonil 482 2232, eelistatult õhtupoolsel ajal, liin on siis vähem koormatud
Vaktsineerimise aja saab broneerida ka üleriigilises digiregistratuuris, meil on avatud ajad laupäevaks,
27. novembriks 2021. Lisaaegade avamisest leiate info kodulehelt www. perearstid.ee.
Kes saavad vaktsineerida?
Ootame vaktsineerima kõiki Eesti elanikke alates 12. eluaastast. Vaktsineerimine lükatakse ajutiselt edasi, kui sul on parajasti kõrge palavik, põed hetkel COVID-19 haigust või oled olnud lähikontaktne.
● COVID-19 haiguse läbipõdenuid on soovituslik vaktsineerida ühe doosiga 6. kuul pärast tervenemist ning seejärel lugeda vaktsineerimiskuur lõpetatuks. Ka siis, kui COVID-19 haiguse läbipõdemisest on möödunud rohkem kui 6 kuud, on soovituslik vaktsineerida vaid ühe doosiga pikaajalise kaitse tagamiseks. Läbipõdenutele ei ole teise doosi tegemine vajalik, samuti võib sel juhul olla vaktsiini reaktogeensus kõrgem ja esineda rohkem kõrvaltoimeid. Kui teine doos on siiski väga vajalik (näiteks reisimiseks riiki, kus ei tunnistata ühe doosiga vaktsineerimist), siis võib teha ka teise doosi.
● Astra-Zeneca Vaxzevria kaitsesüsti saanuid vaktsineerime tõhustusdoosiga alates 5. kuust pärast viimase süsti saamist, Jannseniga vaktsineerituid samuti 5. kuust kaitsesüsti saamise päevast.
● Pakume nii esmaseks vaktsineerimiseks kui ka tõhustusdoosideks Pfizeri Covid-19 vaktsiini Comirnaty või Moderna Covid-19 vaktsiini Spikevax.
● Kõigil on võimalus saada samaaegselt ka gripi-vaktsiini. Üle 65-aastastele on gripivaktsiin tasuta.
Perearst Marika Hiiemaa
Märjamaa Perearstikeskus liitus eelvisiidi projektiga
Mõni aeg tagasi Oru tänava perearstikeskust külastanud patsiendid pidid lisatööna täitma küsimustiku perearstide-õdede ning teenuste kättesaadavuse kohta. Miks?
Märjamaa Perearstikeskus OÜ liitus juunis eelvisiidi projektiga, mis käivitub 1. jaanuarist 2022. Mainitud ankeet aitab kaardistada hetkeolukorda.
Projekti rahastab Eesti Haigekassa, põhiroll on Terviseagentuur OÜ-l eesotsas Madis Tiigiga, projekti juht on Mall Maasik Talltechist. Projektiga on liitunud praksised Tallinnast, Keilast, Laagrist, Vändrast jm.
Mis seisus me praegu oleme, milleks meile eelvisiit?
Meie keskus on mitut moodi püüdnud hõlbustada kättesaadavust: on lauatelefon, otseühendus üle kodulehe, e-perearstikeskuse liides, SMS-i saatmise võimalus, e-mailid, perearsti nõuandetelefon. Kõik peaks nagu ladusalt sujuma, kuid patsiendid, kes keskust kätte ei saa, on jätkuvalt rahulolematud: „Me ei saa teid kätte, teil on telefon kogu aeg kinni."
Oleme viimasel aastal proovinud mitmeid lahendusi: palkasime tööle administraatori, et lühendada esmakontakti kestust, üks pereõde tegeleb 8 tundi päevas ainult telefonile vastamisega, esmaspäevaks panime pooleks päevaks juurde teisegi, perearstid püüavad vastuvõttude vahel vastata meilidele ja SMS-idele.
Probleemiks on kohese tagasiside puudumine: patsient ei tea, kas tema sõnum jõudis kohale ja millal sellele reageeritakse. Väga sageli kasutab patsient seetõttu mitut sidekanalit oma teate või soovi edastamiseks, sageli satub administraator või pereõde piksevarda rolli.
Projektis osalemiseks vahetasime välja oma senise programmi ning liitusime digiregistratuuriga. Alates 1. jaanuarist 2022 on patsientidel peale elvisiidi teekonna läbimist võimalik endale ise perearstikeskusesse vastuvõtuaega broneerida.
Mis on eelvisiit?
Eelvisiit on kaugteenus, mis täiendab perearstikeskuse tööprotsessi ja loob tervikliku ja kättesaadava esmatasandi teenuse.
Teenus algab patsiendi poolt probleemi kirjeldamisega (tervisepilet), millele leitakse perearstikeskuses kõige sobivam raviteekond. Teenus on kättesaadav 24/7, selle keskne osa on triaažimoodul selveanamneesi, sümptomiküsimustiku ning terviseanalüütiku töölauaga, mis võimaldab anda patsiendile kiiresti tagasisidet tema probleemile ja määrata järgneva teenuse kiireloomulisus, see ei sõltu telefoni teel ühenduse saamisest.
Patsient saab esimese tagasisidena teate, et tema probleem on kätte saadud ja sellega tegeletakse, ning teadmise, mis aja jooksul temaga ühendust võetakse.
Lahendus võimaldab teha broneeringuid erinevatele teenustele lähtuvalt triaaži kategooriast (perearst, eriarst, psühholoog jne) ning läbi viia videovastuvõtte, tellida retsepte jms.
Kuidas valmistume pilootprojektiks?
Esimene patsientide küsitlus lõppes 12.11.2021, ankeedid edastame projektijuhile. Järgmisel nädalal algab töötajate rahuloluküsitlus. Koondame oktoobrikuu pöördumiste statistika, seda vajame järgmisel aastal võrdlusandmiku koostamiseks. Detsembrikuus on koolituspäev perearstikeskuses. Keskus saab juurde tervishoiuanalüütiku töökoha. See vajab komplekteerimist.
Marika Hiiemaa